Spis treści:

  1. Od czego zacząć poszukiwania prawnika do sprawy frankowej

  2. Kancelaria prawna czy kancelaria adwokacka lub radcowska

  3. Jak sprawdzić czy kancelaria faktycznie specjalizuje się w sprawach frankowiczów

  4. Jak porównać oferty kancelarii frankowych

  5. Na co uważać podczas wyboru kancelarii frankowej

  6. Ranking kancelarii frankowych

1. Od czego zacząć poszukiwania prawnika do sprawy frankowej

Korzystny dla frankowiczów wyrok TSUE z początku października br. spowodował, że znacznie więcej kredytobiorców niż dotychczas decyduje się na skierowanie sprawy do sądu. Z tego powodu jak grzybów pod deszczu przybywa prawników „specjalizujących się” w sprawach frankowiczów. Kancelarie wyruszyły już po opinii Rzecznika Tsue czyli w maju 2019 r. na intensywne łowy „frankowiczów”.

Popyt na określone usługi ma niestety to do siebie, że na rynku pojawiają się również nowe podmioty, które i dla siebie próbują nieco uszczknąć tego tortu, dla osób poszukujących pomocy prawnej jest więc to szczególnie niebezpieczne, bo znalezienie w takich warunkach prawdziwego profesjonalisty jest znacznie trudniejsze, zatem dziś podpowiemy na co zwrócić uwagę szukając prawnika do prowadzenia sprawy.

2. Kancelaria prawna czy kancelaria adwokacka lub radcowska

Nie mając pojęcia od czego zacząć i jak znaleźć profesjonalistę, który kompleksowo poprowadzi naszą sprawę, pierwsze poszukiwawcze kroki kierujemy do internetu i najczęściej w wyszukiwarkę wpisujemy „kancelaria prawna” wraz z określeniem rodzaju naszej sprawy, czyli np. sprawy frankowe, i już tutaj możemy wpaść w pierwszą pułapkę.

Niestety, ale nie wszyscy wiedzą, że kancelarię prawną wcale nie muszą prowadzić profesjonalni pełnomocnicy, a zatem powierzając sprawę kancelarii prawnej, i to prowadzonej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, umowę zawieramy z określonym podmiotem, lecz nie z konkretną osobą, która będzie naszym pełnomocnikiem, zatem ewentualną odpowiedzialność za prowadzenie naszej sprawy ponosi właśnie ten podmiot.

W praktyce więc może dojść do sytuacji w której trudno będzie cokolwiek wyegzekwować, bo odpowiedzialność jest po stronie spółki, a nie konkretnej osoby. 

Kancelarie prawne prowadzone w formie spółek oczywiście współpracują z profesjonalnymi pełnomocnikami, czyli adwokatami lub radcami prawnymi, bo tylko profesjonalny pełnomocnik może cię reprezentować w sądzie, jednak zawierając umowę ze spółką istnieje duże prawdopodobieństwo, że swojego pełnomocnika poznasz dopiero na rozprawie sądowej.

Większość osób właśnie z tego nie zdaje sobie sprawy i dopiero na sali rozpraw uświadamiają sobie, że nie osoba z którą rozmawiali jest ich pełnomocnikiem, choć oczywiście i tutaj zdarzają się wyjątki.

Zlecając z kolei sprawę kancelarii adwokackiej lub radców prawnych, masz pewność, że od początku rozmowy o swojej sprawie prowadzisz z osobą, która będzie cię w sądzie reprezentować, znasz więc swojego pełnomocnika z imienia i nazwiska. 

Mając taką wiedzę możesz również w łatwy sposób zweryfikować czy ten konkretny adwokat/radca prawny faktycznie posiada doświadczenie w prowadzeniu spraw określonego rodzaju, bowiem np. w przypadku spraw frankowych, twój pełnomocnik musi posiadać nie tylko wiedzę prawną, lecz również musi znać sposób działania banków i posiadać doświadczenie procesowe w prowadzeniu tego rodzaju spraw.

Współpraca z kancelarią prawną, która działa w formie spółki, może również skończyć się tym, że zostaniesz wprowadzony w błąd, więc procesu z bankiem nie wygrasz, a wynagrodzenie kancelarii będziesz musiał zapłacić. 

Jak zostało powyżej wskazane, w kancelariach prawnych nie zawsze pracują osoby będące z wykształcenia prawnikami, może się więc zdarzyć, że twoja sprawa zostanie źle przez taką osobę oceniona, a więc, że będzie ona widzieć podstawy do wniesienia powództwa i wygrania postępowania, choć w rzeczywistości takich podstaw nie będzie, a zatem inicjowanie procesu od początku było bezcelowe. 

Wiele spółek zatrudnia handlowców, którzy posiadają tylko podstawowe przeszkolenie. Odwiedzają oni frankowiczów, prowadzą spotkania i wykłady w rzeczywistości nie są jednak prawnikami tylko handlowcami, którym najbardziej zależy na pozyskaniu klienta.

Dobry przykład stanowią tutaj umowy o kredyty we frankach, gdyż w sądzie kwestionowane są niedozwolone zapisy zawarte w takich umowach, jeśli więc klauzul abuzywnych umowa nie zawiera, wówczas powództwo nie jest zasadne i tak naprawdę nie ma po co iść do sądu. 

W przypadku spółek istnieje zatem niebezpieczeństwo, że nie zostaniesz właściwie poinformowany o ryzyku, a wręcz przeciwnie, będziesz namawiany do zainicjowania sprawy, tylko po to, żeby firma otrzymała swoje wynagrodzenie.

Warto również zwrócić uwagę na to, że profesjonalni pełnomocnicy zobowiązani są wykonywać swój zawód nie tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym ustawą o radcach prawnych i prawem o adwokaturze, lecz również zgodnie z właściwymi kodeksami etyki, profesjonalnemu pełnomocnikowi nie wolno więc m.in. prowadzić twojej sprawy, gdy zachodzi konflikt interesów, czyli gdy np. wcześniej był pełnomocnikiem banku, który zamierzasz pozwać, jak również związany jest on tajemnicą zawodową.

Każdy adwokat i radca prawny zobowiązani są ponadto do posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, na kancelariach prawnych prowadzonych w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych takie obowiązki nie ciążą. 

Warto przypomnieć także, że prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ( z o.o. ) ma właśnie na celu ograniczenie odpowiedzialności właścicieli takiej firmy jedynie do kwoty wpłaconego kapitału zakładowego czyli np: 5000zł.

W przypadku gdy spółka popełni ewidentny błąd podczas prowadzenia Twojej sprawy dochodzenie jakichkolwiek roszczeń bezpośrednio od kancelarii prowadzonych w formie spółek może więc być znacznie utrudnione lub nawet nie możliwe.

Ostatnim teoretycznie możliwym zagrożeniem dla frankowiczów powierzających swoje sprawy firmom działającym jako sp. z o.o. lub s.a jest możliwość zmiany stosunków właścicielskich gdy już Twoja sprawa będzie w sądzie. Teoretycznie jest możliwe, że udziały w takiej spółce w dowolnym momencie nabędzie ktoś komu nie zależy na zwycięstwach frankowiczów np: fundusz kontrolowany przez bank.

Choć ogłoszeń są setki to naprawdę wyspecjalizowanych kancelarii frankowych w Polsce jest tylko kilkanaście

3. Jak sprawdzić czy kancelaria faktycznie specjalizuje się w sprawach frankowiczów

Możliwość zarobku na frankowiczach szybko dostrzegły nie tylko firmy i spółki ale także adwokaci i radcowie prawni, którzy wcześniej zajmowali się zupełnie innymi sprawami. Niektóre zgoła niedawno i na szybko dopisały prowadzenie spraw do katalogu swoich usług. Reklamują się, gdzie się tylko da, nie zapominając oczywiście o mediach społecznościowych. 

Mniej doświadczone kancelarie w sprawach frankowych także świadczą swoje usługi w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej aby zminimalizować swoją odpowiedzialność w razie ewidentnych błędów popełnionych przez pełnomocników w sądzie. 

Niestety w wielu przypadkach trudno odróżnić osobie nie będącej prawnikiem, która kancelaria jest biegła w sprawach frankowych, a która dopiero co zajęła się tematem. Obecnie już wszystkie kancelarie piszą blogi na których pojawiają się profesjonalne wpisy o kredytach frankowych. Dla osoby nie będącej prawnikiem każdy z tych wpisów wygląda jakby napisała go osoba która wie o walce z bankami wszystko. Ich oferta i strategia są różne i jak lubią często przekonywać, dopasowane są do sytuacji klienta. Jak więc odróżnić kancelarię z dużym doświadczeniem od takiej która dopiero będzie uczyć się spraw frankowych.

Najprostszą metodą weryfikacji doświadczenia kancelarii jest sprawdzenie oficjalnym rejestrze od kiedy dany prawnik prowadzi działalność. Jest to czynność prosta, którą każdy frankowicz może zrobić w kilka minut. Wystarczy wejść na stronę www.cedig.gov.pl wpisać NIP kancelarii i sprawdzić od kiedy dany prawnik prowadzi działalność. Należy pamiętać, że kancelarie z największym doświadczeniem działają na rynku i prowadzą sprawy frankowiczów już od 2013 r. 

Drugim krokiem jest poszukanie w Internecie informacji o kancelariach dla frankowiczów pochodzących z okresu przed opinią Rzecznika Tsue czyli najlepiej z 2018 r. lub wcześniej. Informacje takie znajdziemy na forach dla frankowiczów lub innych portalach gdzie frankowicze wymieniają się wiedzą.

4. Jak porównać oferty kancelarii frankowych

Należy pamiętać, że w przypadku sprawy frankowej mamy tylko 1 szanse. Błędy popełnione przez prawnika na wczesnym etapie sprawy mogą być później nie do naprawienia. W związku  z tym podstawowym kryterium wyboru nie może być cena a doświadczenie i zaangażowanie. Wysoka cena usługi także nie gwarantuje ponadprzeciętnej jakości. Niestety wiele osób myśli, że jak w przypadku samochodów wysoka cena gwarantuje zadowolenie. Dostrzegły to niektóre kancelarie, które proponują frankowiczom absurdalnie wysokie ceny i pomimo tego pozyskują klientów

Opłaty dla kancelarii za prowadzenie sprawy są z reguły skonstruowane na wzór typowych ofert marketingowych. 

Albo płaci się więcej na poczet kosztów pracy kancelarii na pierwszym etapie sporu stałą opłatę (od 9-30 tys. zł), a mniej za tzw. success fee (prowizja od sukcesu waha się od 3-10 proc.), albo odwrotnie – opłata wstępna jest niższa (np. 5 tys. zł), a prowizja od sukcesu odpowiednio wyższa (np. 25 proc.). 

Na pierwszy rzut oka po zsumowaniu, wychodzi na to samo, tylko koszty inaczej rozkładają się w czasie. W wielu przypadkach jednak tak nie jest. Firmy oraz spółki dostrzegły, że frankowicze wolą zapłacić mniej na początku (np. 5 tys. zł) a wyższą prowizję na końcu (np. 15%) i odpowiednio „dostosowały” swoje oferty. Wiele osób uznało te oferty za znacznie lepsze od propozycji kancelarii adwokackich czy radców prawnych i zdecydowało się podpisać umowy.

W krótkim czasie wyszło na jaw, że końcowa prowizja jest tak sprytnie naliczana, że frankowicze będą musili zapłacić nawet 110 tyś za pracę kancelarii przy kredycie wynoszącym 300.000zł 

Sama konstrukcja „success fee” pełni też rolę marketingowego wabika na klienta, który ma myśleć, że kancelaria uzyska więcej od banku, jeśli będzie odpowiednio zmotywowana do pracy. To iluzja. Przy zwrocie spreadów odzyskane pieniądze są z góry do wyliczenia – można to za darmo wyliczyć korzystając np. z kalkulatora frankowicza zamieszczonego na jednej z kancelarii specjalizującej się w sprawach frankowiczów.

5. Na co uważać podczas wyboru kancelarii frankowej 

Szczególną ostrożność należy zachować jeśli jednak mimo wszystko decyzujemy się zawrzeć umowę ze sp. z o.o. lub s.a. Nie jest powiedziane, że wszystkie spółki są złe nie mniej jednak jak zostało wykazane powyżej zagrożeń jest wiele i już nie jednokrotnie z rynku docierały bardzo niepokojące sygnały 

Ponadto szczególną ostrożnością należy się kierować gdy:

  • Mamy do czynienia z kancelariami, które przekonują usilnie klienta, że wygraną ma już w kieszeni, tylko to „trochę” potrwa oraz nie ostrzegają klienta o możliwości przegranej oraz kosztach z tym związanych
  • Firmami, które twierdzą że są stowarzyszeniami pomagającymi frankowiczom a wszystkich kierują do jednej kancelarii z którą współpracują
  • Kiedy kancelarie rozdrabniają opłaty za prowadzenie sprawy przy czym często nie doinformowują klienta o wszystkich przyszłych kosztach np: za odpowiedzi na apelacje banku, za zastępstwo procesowe wraz z kosztem dojazdów, o opłatach sądowych z reguły obciążających klienta itd.). 

W każdym przypadku klient nie może w pełni zaufać prawnikowi, że dobrze poprowadzi sprawę. Musi z nim współpracować. Powinien monitorować jego działania, bo nikt też nie jest bezbłędny. Ostateczny wynik sporu jest wypadkową wielu okoliczności, łącznie ze znajomością prawa dotyczącego spraw „frankowych” i stosunkiem do nich konkretnych sędziów. Pewne jest jedno – sądząc się z bankiem trzeba być gotowym na różne „kryzysy” i niespodziewane zwroty sytuacji gdyż pomimo wyroku TSUE sprawy frankowe należą do bardzo trudnych. Orzecznictwo sądów we frankowych sprawach nadal się kształtuje.

6. Kancelarie frankowe ranking

Nie ma czegoś takiego jak oficjalny ranking kancelarii frankowych. Natomiast są miejsca w których frankowicze dzielą się swoimi doświadczeniami. Ranking kancelarii to dobra wskazówka, nie zastąpi on jednak własnej inicjatywy i dokładnego sprawdzenia rynku. Podczas poszukiwania kancelarii nawet w rankingu zwróć uwagę w szczególności czy kancelarie tam występujące nie działają jako sp. z o.o. lub s.a . Jeśli trafisz na ranking w którym pojawiają się takie podmioty podejdź do niego z największą ostrożnością. Ponadto pamiętaj, że sprawdzonych kancelarii frankowych w Polsce nadal jest niewiele. Szacuje się, że jest to ok 30-40 kancelarii adwokackich oraz radców pranych. Kancelarie te działają w dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań. Gdy poszukujesz podmiotu do prowadzenia sprawy skoncentruj się na poszukiwaniu prawnika w dużych miastach.