Z każdym dniem rośnie liczba pozwów składanych przez frankowiczów przeciwko bankom, a co za tym idzie, na rynku pojawia się coraz więcej kancelarii, które oferują kredytobiorcom pomoc w dochodzeniu roszczeń w związku z zawartymi umowami kredytowymi.

KANCELARIE FRANKOWE – PRAWNICY DLA FRANKOWICZÓW

Powierzając swoją sprawę frankową profesjonalnemu podmiotowi, kredytobiorca nie musi się martwić kwestiami formalnymi, bo tym zajmie się jego prawnik, jednak zanim zlecisz kancelarii prowadzenie swojej sprawy, powinieneś zrobić dokładne rozpoznanie, bo nie każda kancelaria będzie świadczyć usługi na tym samym, wysokim, poziomie.

CZY KAŻDA KANCELARIA PORADZI SOBIE ZE SPRAWĄ FRANKOWĄ

Zwracając się o pomoc do profesjonalisty, czyli adwokata bądź radcy prawnego, masz gwarancję, że osoba ta będzie działać w twoim najlepszym interesie, z dochowaniem należytej staranności i według swojej najlepszej wiedzy, jednak, co równie istotne, przy wyborze pełnomocnika/kancelarii, musisz zwrócić również uwagę jakie doświadczenie z zakresu spraw frankowych posiada dana osoba, bo o sukcesie w procesie sądowym, przesądza zwykle ta kwestia.

PO CZYM POZNAĆ DOŚWIADCZONĄ KANCELARIĘ FRANKOWĄ

Doświadczenie w sporach z bankami na tle frankowych umów kredytowych pozwala bowiem „wyprzedzić” przeciwnika. Prawnik, który już prowadził sprawy frankowe potrafi przewidzieć jakich argumentów w sądzie użyje pełnomocnik banku, będzie więc lepiej przygotowany do prowadzenia twojej sprawy. Ponadto, zdobyte na tle innych spraw frankowych doświadczenie powoduje, że twój prawnik będzie posiadać lepszą i szerszą argumentację, a to z kolei prowadzi do tego, że wzrastają szanse na unieważnienie twojej umowy kredytowej, a jak wiadomo jest to najlepsze dla ciebie rozwiązanie.

Kancelarie, które dopiero rozpoczynają swoją „przygodę” w prowadzeniu spraw frankowych, wysuwane roszczenia zwykle ograniczają do odfrankowienia umowy kredytowej i kierują w tym zakresie do sądu pozew o zapłatę, jeśli jednak twoim celem jest unieważnienie zawartej umowy kredytowej, to z całą pewnością nie będziesz usatysfakcjonowany takim prowadzeniem twojej sprawy.

CENY W KANCELARIACH FRANKOWYCH

Znalezienie kancelarii ze stosownym doświadczeniem, zwłaszcza takiej, która będzie świadczyć usługi blisko twojego miejsca zamieszkania i której wynagrodzenie za prowadzenie sprawy będzie odpowiadać twoim możliwościom finansowym, nie jest łatwym zadaniem, jednak pamiętaj, że „ceną” jest tutaj wygrana w procesie przeciwko bankowi, warto więc nieco więcej czasu poświęcić by znaleźć odpowiedniego pełnomocnika.

WERYFIKACJA DOŚWIADCZENIA – RANKING KANCELARII FRANKOWYCH

Oczywiście większość kancelarii, które oferują swoją pomoc frankowiczom wskazuje, że posiada doświadczenie w tym zakresie, żeby jednak mieć pewność, że tak na pewno jest, musisz podawane informacje zweryfikować, a nie zrobisz tego inaczej jak poprzez zapytanie danego pełnomocnika ile spraw frankowych prowadził, jak dużo z nich zakończyło się sukcesem w sądzie w pierwszej instancji, ilu obecnie klientów reprezentuje w sądzie w związku z umowami kredytowymi we frakach szwajcarskich, a także ile z uzyskanych wyroków zostało zmienionych przez sąd drugiej instancji.

Osobę faktycznie specjalizującą się w sprawach frankowych rozpoznasz również po tym, że będzie potrafiła zadać ci konkretne pytania odnoszące się do twojej sprawy i w zależności od odpowiedzi, będzie potrafiła na bieżąco wskazać, jakie w twojej sprawie istnieją ryzyka i jak można im przeciwdziałać.

SPRAWY FRANKOWE NADAL SĄ TRUDNE I SKOMPLIKOWANE

Skomplikowanie spraw frankowych polega bowiem na tym, że występuje w nich wiele zawiłości prawnych i nie we wszystkich kwestiach sądom udało się już wypracować jednolite poglądy i orzecznictwo, dlatego rolą twojego pełnomocnika jest przekonanie sądu do poglądu, który dla ciebie będzie najkorzystniejszy.

Sprawy frankowe wymagają więc zarówno bardzo dobrej znajomości przepisów, jak i orzecznictwa, bo właśnie na niejednolitym orzecznictwie pełnomocnicy banków budują swoją argumentację.

Ponadto, sprawy frankowe wymagają również wiedzy z zakresu finansów, bankowości, a nawet ekonomii, pełnomocnik, który prowadzi sprawy frankowe powinien więc taką wiedzę posiadać, by zapewnić ci właściwą reprezentację. Doświadczenie w sporach frankowych pozwala również przewidzieć jak będzie zachowywać się pełnomocnik banku i sąd podczas takiego procesu, a więc już przed procesem dowiesz się czego możesz się spodziewać, jak najprawdopodobniej będzie przebiegać proces, a pełnomocnik będzie wiedział jak zareagować by nie dopuścić do przedłużania postępowania przez bank.

Oczywiście każdy profesjonalny pełnomocnik zawsze działa w najlepszym interesie swojego klienta, jednakże postępowania, takie jak w sprawach frankowych, wymagają czegoś więcej niż tylko wiedzy prawnej, gdyż na uzyskanie najkorzystniejszego dla kredytobiorcy wyroku składa się w równym stopniu wiedza i doświadczenie.